Jak psát slovo nejjistější nebo nejistější?

03.12.2024

Nejistější a nejjistější: Jak slova ovlivňují naše vnímání jistoty

Jazyk je úžasným nástrojem, kterým nejen komunikujeme, ale také dokážeme velmi  jemně a přesně odlišit význam slova.  Tento článek vznikl náhodou jen proto, že mi nerodilý mluvčí položil otázku, jak napsat s jedním nebo dvěma j? 

Čeština nabízí mnoho zajímavých způsobů, jak přesně vyjádřit emoce nebo míru jistoty. Dva zdánlivě velmi podobné výrazy, "nejjistější" a "nejistější" , se mohou snadno zaměnit, ale jejich významy se zásadně liší. Pojďme si je blíže rozebrat a podívat se, jak mohou ovlivnit naše vnímání situací, lidí i nás samotných. Oni existují totiž obě varianty.

Nejjistější: Když jste si něčím naprosto jisti

"Nejjistější" označuje vrchol jistoty. Tento superlativ nám říká, že není pochyb – daná věc, situace či osoba dosahuje maximální míry přesvědčení.

Příklad:
"U druhé úlohy si byl správným výsledkem nejjistější."

V této větě jasně cítíme, že dotyčný měl ohledně druhé úlohy naprosto důvěru ve svůj úsudek. Použitím slova "nejjistější"  vyjadřujeme nejvyšší míru jistoty,  klid, pevnost a možná i špetku pýchy na to, že věděl správnou odpověď. Tento výraz často nese pozitivní konotaci a vnitřní stabilitu a sílu.

Nejistější: Když jistota slábne

Na opačném konci spektra stojí "nejistější", které označuje narůstající pochybnosti. Přechod k větší nejistotě je proces, kdy se pevná půda pod nohama mění v tekutý písek.

Příklad:
"Jeho chování bylo s narůstající kritikou stále nejistější."

Tento výrok zachycuje postupný rozklad sebejistoty. Kritika zřejmě způsobila, že se dotyčný začal obávat reakcí ostatních, a jeho chování bylo stále více ovlivněno pochybnostmi. "Nejistější" je slovo, které často dokáže zranitelnost a vnitřní boj, a má spíše negativní podtext.

Jistota a nejistota v každodenním životě

Rozdíl mezi těmito dvěma slovy má dopad nejen na jazyk, ale také na to, jak vnímáme svět. Jistota je pro mnoho lidí synonymem stability, kontroly a klidu. Naopak nejistota je spojená s obavami a strachem z neznáma.

Ve chvíli, kdy se ocitáme v životních situacích, kde dominují pochybnosti, můžeme si  všimnout, jak nás moc slova ovlivňují. Když sami sobě řekneme "jsem si nejjistější", nastavujeme mysl pozitivně. Naopak fráze jako "cítím se nejistější" může zesílit naše pochybnosti.

Z hlediska gramatiky je použita u slova jistý různá předpona, nej-jistější, ne-jistější.

Ivana Divišová - Český jazyk a koučování